Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto podejmować negocjacje z wierzycielem, zamiast angażować się w długotrwałe i kosztowne procesy sądowe? W dzisiejszym wpisie, przygotowanym przez najlepszą kancelarię oddłużeniową w Łodzi, wyjaśniamy, jak skuteczne negocjacje mogą przynieść korzyści dla zadłużonych konsumentów.
Wiele osób, które popadło w pętlę zadłużenia, staje przed wyborem. Czy lepiej próbować zawrzeć ugodę z wierzycielem czy może warto bronić się w sądzie. Jest to trudny dylemat, a my w dzisiejszym wpisie postaramy się podpowiedzieć, jaka decyzja będzie najkorzystniejsza w danej sytuacji.
Czy negocjacje są lepsze od procesu sądowego?
Negocjacje z pewnością pozwalają na większą elastyczność i możliwość znalezienia rozwiązania korzystnego dla obu stron. Z kolei proces sądowy jest zazwyczaj czasochłonny i generuje dodatkowe koszty.
Co możesz zyskać dzięki negocjacjom?
- Rozłożenie długu na raty. Dzięki temu Twoja płynność finansowa nie załamie się.
- Zmniejszenie kwoty długu. W trakcie negocjacji, rzecz jasna nie w każdym przypadku, ale jednak zdarza się uzyskać redukcję zadłużenia. Dzieje się tak dość często w sytuacji, kiedy wierzyciel od lat bezskutecznie próbuje odzyskać swoją wierzytelność, a dłużnik zgłasza się z propozycją spłaty
- Uniknięcie postępowania sądowego. Jeśli zawrzesz ugodę i będziesz ją realizować, wierzyciel nie będzie miał powodu, aby kierować sprawę do sądu.
- Uniknięcie komornika. Ugoda pozwala również uniknąć egzekucji komorniczej. Nawet, jeśli Twoja sprawa trafiła już do sądu i sąd wydał niekorzystny dla Ciebie wyrok, nadal możesz „dogadać” się z wierzycielem, dzięki czemu, sprawa nie trafi do komornika, a Ty unikniesz stresu i dodatkowych kosztów.
- Powstrzymanie windykacji. Natrętna windykacja to nic przyjemnego. Dzięki zawarciu porozumienia z wierzycielem zwykle działania windykacyjne ustają, a Ty możesz odpocząć od ciągle dzwoniącego telefonu.
- Zmniejszenie stresu. Uzgodnienie z wierzycielem warunków spłaty zmniejsza niepewność odnośnie tego, czy sprawa trafi do sądu albo do komornika.
Negocjacje krok po kroku
- Przygotowanie: przygotuj dokumenty dotyczące danego długu. Poszukaj umowy pożyczki, sprawdź, ile masz do tej pory spłacone. Dokładnie zastanów się, jakie masz możliwości spłaty zobowiązania, co do którego decydujesz się na negocjacje. Zdecydowanie odradzamy składanie wierzycielowi nierealnych do spełnienia obietnic. Przy okazji sprawdź, jakie dodatkowe opłaty zostały naliczone przez wierzyciela przy okazji wzięcia pożyczki.
- Wybór Strategii: To ważny etap. Zdecyduj, czy chcesz prowadzić negocjacje samodzielnie, czy z pomocą profesjonalistów.
- Pierwszy kontakt z wierzycielem: Zaproponuj spotkanie lub rozmowę telefoniczną, aby omówić sytuację.
- Negocjacje: Przedstaw wierzycielowi swoje propozycje. Poczekaj na informację zwrotną od wierzyciela. Negocjuj warunki spłaty.
Dlaczego warto powierzyć negocjacje profecjonalistom?
Negocjacje możesz prowadzić samodzielnie, jednak zdecydowanie lepszym wyborem będzie skorzystanie z fachowej porady i wsparcia doświadczonej kancelarii oddłużeniowej, na przykład takiej jak nasza. Pamiętaj, że osoby, które w imieniu wierzyciela prowadzą z Tobą negocjacje nie są przypadkowe. Mają one z pewnością doświadczenie w prowadzeniu tego typu rozmów, a bardzo często odbywają szkolenia z zakresie perswazji i oddziaływania psychologicznego. Dzięki temu wiedzą, jakich argumentów użyć i jaką presję wywierać a dłużnika, aby ten zgodził się na warunki ugody. A pamiętaj, że ugoda ma być korzystna dla Ciebie a nie wyłącznie dla wierzyciela!
Diabeł tkwi w szczegółach. Może Cię spotkać niespodzianka „na ostatniej prostej”. Efektem pomyślnie przeprowadzonych negocjacji jest umowa ugody. Również, a może przede wszystkim na tym końcowym etapie wymagana jest czujność i dokładne sprawdzenie, czy ugoda rzeczywiście oddaje to, co było negocjowane i czy nie narazi Ciebie na dodatkowe problemy.
Specjaliści z doświadczonej kancelarii oddłużeniowej przeprowadzą dokładną analizę sprawy i pomogą Ci ustalić, czy negocjacje w Twoim przypadku są właściwym wyborem i czy nie byłoby zasadne
Wnioski
Negocjacje z wierzycielem na pewno pozwalają na zmniejszenie niepotrzebnego stresu, uniknięcie procesu sądowego czy egzekucji komorniczej. Należy się do nich dobrze przygotować. Dobrym wyborem jest całościowe spojrzenie na sytuację finansową danej osoby. Wszystkie działania oddłużeniowe, w tym negocjacje z wierzycielem, muszą mieć jeden cel: odzyskanie równowagi finansowej.
Negocjacje nie muszą być trudne ani stresujące. Skorzystaj z pomocy najlepszej kancelarii oddłużeniowej i odkryj korzyści płynące z profesjonalnie prowadzonych negocjacji z wierzycielem. Zapraszamy do kontaktu i wspólnej pracy nad rozwiązaniem Twoich problemów finansowych.