Z komornikiem nie warto grać na zwłokę – pamiętaj, że istnieją rozwiązania, które mogą uratować Cię od egzekucji komorniczej. Jednym z nich są negocjacje w zakresie rozłożenia długu na raty. Co ciekawe – wielu wierzycieli godzi się na zaproponowane warunki. Jak więc napisać wniosek o rozłożenie na raty swojego długu?
Czy komornikowi można płacić w ratach? Jak to działa?
Czy można dogadać się z komornikiem? Dla wielu z nas pisma od komornika mogą wydawać się pewną ostatecznością. Czy na tym etapie możemy jeszcze prowadzić pewne negocjacje? I jeśli tak – w jaki sposób można to zrobić? W konsument-wygrywa.pl specjalizujemy się w prawie konsumenckim. Jesteśmy tu po to, by wyjaśnić wszelkie zawiłości i wskazać najlepszą drogę. Jedna z nich to właśnie wniosek o rozłożenie na raty Twojego długu.
Taki wniosek można złożyć na każdym etapie postępowania – nawet wtedy, gdy otrzymałeś/aś już informację o egzekucji komorniczej. Ponadto rozłożenie na raty może zostać dostosowane do Twoich potrzeb – możesz zaproponować własny harmonogram spłat. Jeśli odpowiednio go uzasadnisz, istnieje spora szansa, że wierzyciel wyrazi na niego zgodę. Jak więc powinien wyglądać wniosek o rozłożenie na raty?
Wniosek o rozłożenie na raty – jak się za to zabrać?
Co zrobić, aby komornik zszedł z pensji? Jeden ze sposobów to właściwie napisany wniosek o rozłożenie na raty naszego długu. Poniżej przedstawiamy, jak napisać taki dokument w kilku krokach.
- Zbierz wszystkie dane.
Potrzebne będą wszystkie informacje dotyczące Twojej sprawy – jej numer, kwota zobowiązania i dokładne dane wierzyciela (nazwa, numer NIP oraz KRS, jak i aktualny adres siedziby). Aby wniosek o rozłożenie długu na raty był łatwy do identyfikacji, musisz podać także swoje dane – imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL.
- Poinformuj, o jaką sprawę chodzi i określ swoją prośbę.
Na początku podaj zebrane informacje, które pomogą w identyfikacji swojej sprawy – czyli wyżej wymienione dane. Następnie określ, o co prosisz we wniosku – czyli rozłożenie długu na raty.
- Uzasadnij swoją prośbę.
Warto, aby dłużnik uzasadnił i udowodnił, dlaczego nie był (i wciąż nie jest) w stanie całkowicie uregulować zaległości. Jeśli pokażesz wierzycielom, że Twoja obecna sytuacja jest spowodowana przez czynniki od Ciebie niezależnie (to np. choroba Twoja lub bliskich, śmierć członka rodziny, utrata pracy, wypadek losowy czy inne wydarzenia niespodziewane lub przesłanki społeczno-humanitarne), wierzyciel będzie bardziej przychylny do rozłożenia długu na raty. Odpowiednie uzasadnienie może pokazać, że powstanie zobowiązania nie jest wynikiem złego zarządzania własnymi zasobami, a sytuacją, na którą nie miałeś/aś wpływu. Nie jest to jednak konieczność – często długi powstają po prostu z naszej winy.
- Zaproponuj raty możliwe do spłaty.
Możesz samodzielnie stworzyć harmonogram spłat i zaproponować go wierzycielowi – pamiętaj jednak, by nie naciągać tu liczb na swoją korzyść. Stwórz taki plan ratalny, który możesz obsłużyć, a który zapewnia wierzycielowi maksymalny miesięczny zwrot należności, który możesz mu zaproponować. Bądź sprawiedliwy w stosunku do drugiej strony – od tego zależy decyzja, którą otrzymasz.
Nie zapomnij, by uwzględnić tu całą kwotę należności wierzyciela – w tym odsetki.
- Udowodnij, że w nowym trybie możesz dokonać spłaty.
Do wniosku o rozłożenie długu na raty warto dołączyć rachunek Twoich zysków i strat, który udowodni, że takie rozłożenie umożliwi całkowitą spłatę zobowiązania. Zgodnie z nią, Twoje ostateczne dochody powinny być na tyle wysokie, by zapewnić Ci niezbędne środki do życia, jak i te na spłatę raty. Nie powinny być jednak zbyt wysokie – w przeciwnym wypadku wierzyciel może założyć, że stać Cię na jego całkowitą spłatę lub znacznie wyższe raty.
Dodaj do niego dokumenty potwierdzające Twoje przychody i rozchody (wynagrodzenie, rachunki itd.), by uwiarygodnić ukazaną sytuację finansową.
- Dołącz potrzebne załączniki.
Wniosek o rozłożenie na raty Twojego długu musi być wiarygodny. Poza dokumentacją, która udowodni adekwatność nowych rat, nie zapomnij o dowodach na sytuacje, które uwzględniasz w uzasadnieniu. Twierdzisz, że nie dochowałeś/aś umowy nie płacąc w terminie, bo musiałeś/aś opłacić kosztowne leczenie dziecka? Dołącz do wniosku kopię dokumentacji medycznej. Dzięki temu wierzyciel będzie bardziej skłonny do negocjacji.
- Zaadresuj wniosek do wierzyciela.
O tym kroku wielu zapomina – taki wniosek należy skierować do osoby, wobec której posiadamy zobowiązanie – nie do komornika. Jeśli złożysz wniosek do komornika, musisz liczyć się z tym, że jego decyzja będzie uzależniona od tego, czy na raty zgadza się wierzyciel. O wszystkim decyduje wierzyciel – a komunikacja z komornikiem ma jedynie charakter informacyjny. Realizuje on wyłącznie wolę wierzyciela. Pamiętaj jednak, by nie grać na zwłokę – nie ignoruj komornika, a rozmawiaj z nim otwarcie.
Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika – bezpieczne rozwiązanie
Zamiast starać się o odroczenie terminu płatności czy rozłożenie długu na raty, jeśli stać Cię na spłacenie zaległości wraz z odsetkami, zrób to. Spłacenie całości jest o wiele bardziej opłacalne niż zwlekanie do ostatniej chwili. Możesz to zrobić w dowolnym czasie. Warto podjąć się tego w momencie, gdy komornik wzywa do spłaty pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania majątku. Jeśli dokonamy tego w podanym wówczas terminie, dojdzie do umorzenia egzekucji.
Ile trwa ściąganie długu przez komornika?
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, a za zobowiązania swojej firmy odpowiadasz własnym majątkiem – takie działania mogą trwać bardzo długo. To dlatego, że zwykle wypowiedziane umowy dotyczą wysokich kwot. Nie tylko zaległości są relatywnie duże, ale także wycenie należy poddać znacznie więcej ruchomości i nieruchomości. Wiele zależy też od tego, jak dany komornik prowadzi sprawę. Wiadomo jednak, że długi ściągane są zwykle w czasie od kilku do kilkunastu miesięcy – bywa jednak, że trwa to nawet latami.
FAQ:
1. Ugoda z komornikiem a zajęcie wynagrodzenia – co mogę zrobić?
W momencie, gdy otrzymaliśmy pismo od komornika – ugoda wciąż jest możliwa. Należy jej jednak dokonać z wierzycielem, składając wniosek o rozłożenie długu na raty. Napisać wniosek należy jak najszybciej – musisz też pamiętać, by uzupełnić go niezbędnymi dokumentami.
2. Wniosek o rozłożenie długu na raty – jak go napisać?
We wniosku należy podać dane dłużnika i informację o zadłużeniu (numer sprawy i jego kwotę) oraz prośbę o rozłożenie na raty. Warto podać proponowany harmonogram spłat oraz uzasadnienie zaistniałej sytuacji. Do całości należy dołączyć dowody – dokumenty dot. m.in. naszych przychodów i rozchodów. Można również dodać prośbę o przyjęcie wniosku.
3. Do kogo napisać wniosek o rozłożenie na raty mojego długu?
Taki wniosek możesz kierować bezpośrednio do wierzyciela – nie ma potrzeby, by kontaktować się z komornikiem.